۱۳۹۹ سه شنبه ۱۲ فروردين | Tuesday 31 March 2020
 
   
  با طرح پیشنهادی دهکده الموت که سالها قبل پیشنهاد شده بود آشنا شوید
دهکده الموت

 

 دهکده الموت به عنوان یک روستای کوچک کوهستانی برای سکونت و انجام فعالیت های اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی در نظر گرفته شده است.

به گزارش سایت الموت من،طرح پیشنهادی برای طراحی دهکده الموت توسط گروه معماری Arte Sara ارائه شده است. دهکده الموت به عنوان یک روستای کوچک کوهستانی برای سکونت و انجام فعالیت های اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی در نظر گرفته شده است.
با توجه به پتانسیل های قابل توجه موجود در منطقه، به عنوان پایتخت تاریخی اسماعیلیه، گروه طراحی تصمیم گرفتند تا این پروژه را براساس اصول اکوتوریست تعریف کنند.
پروژه دهکده الموت نه تنها با هدف احیای اصول فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی محلی می باشد، بلکه تلاش می کند تا با گسترش ارتباطات خود با دانش روز، و استفاده از پتانسیل های افراد بومی، یک فضای گردشگری پویا را به وجود آورد. مطالعات روستا در حوزه های مختلفی چون محیط زیست، گردشگری، باستان شناسی، کشاورزی و جمعیت شناسی صورت گرفت.

یکی از مشخصات این دهکده، بازار محلی آن می باشد، این بازار در یکی از نقاط مناسب و با امکان دسترسی عالی،طراحی شده است. در این بازار، محصولات کشاورزی، صنایع دستی، گیاهان دارویی و غذاهای سنتی عرضه می شود.

تمامی فعالین در این بازار، ساکنین محلی و افراد بومی می باشند. در فضای دیگری از دهکده الموت، یک ساختمان چندمنظوره طراحی شده است که بخشی از آن مختص فعالیت های ورزشی و تفریحی و بخش دیگر مخصوص برگزاری مراسم های سنتی و آیین های محلی و گردهمایی ساکنین دهکده می باشد. در بخشی از این ساختمان، مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات دایر خواهد شد تا علاوه بر آموزش افراد علاقه مند، مرکزی برای تعامل با جهان و بازار بین المللی به منظور نشان دادن پتانسیل های فرهنگی و زیست محیطی و معرفی امکانات دهکده می باشد.

یکی از اهداف کلان گروه طراحی، پیاده سازی اصول برنامه ریزی و استراتژی توسعه پایدار می باشد. ارائه طرحی جامع از زندگی انسان در هماهنگی با طبیعت، فرهنگ و اقتصاد، به عنوان سه اصل اساسی توسعه پایدار در نظر گرفته شده است. هدف از معماری در این دهکده، استفاده از امکانات و دانش بومی و یافته های پیشینیان در مواجهه با طبیعت و ارائه و تلفیق روش های نوین سازگار با طبیعت منطقه می باشد.

 

طبق مطالعات صورت گرفته، در گذشته، مصرف آب، دفع زباله، بهره مندی از انرژی خورشید و مقابله با جریان باد با تدابیر سنجیده شده ای از سوی ساکنان محلی انجام می شده است که برای طراحی دهکده فعلی بسیار کارگشا بوده است. یکی از اصول معماری در این دهکده، طراحی خانه ها به صورت شیب دار و پلکانی است که در این خصوص، متریال و مصالح مقاوم، جایگزین مصالح قدیمی همانند کاهگل شده است.

با این شیوه طراحی معماری، بهره مندی از چشم انداز منطقه و دریاچه اوان، بهره مندی از نور خورشید در سمت جنوب، استفاده از خاک به عنوان عایق طبیعی برای گرمایش و سرمایش، استفاده از پشت بام برای انجام فعالیت های اجتماعی در فضای باز، حاصل می شود. ترویج شیوه های کشاورزی پایدار و تامین انرژی مورد نیاز دهکده با استفاده از انرژی های تجدیدپذیر، از دیگر نکات طراحی می باشد. جمع آوری و بازیافت آب باران و برف برای استفاده در کشاورزی و مصارف غیر آشامیدنی، توسعه دفع زباله به روش خشک و کمپوست زباله های آلی، کنترل نور آفتاب و گرما با استفاده از سایه بان های مدرن، همگی از ایده های پیاده شده در این طرح می باشد.نظرات :
zahra :
با سلام و وقت بخیر. در ارتباط با طرح دهکده الموت چگونه می توانم اطلاعات بیشتری به دست بیاورم؟ ممنون میشوم اگر مرا راهنمایی بفرمایید.
حسین علیپور جیرنده :
با سلام و خدا قوت این طرح در چه محدوده ی جغرافیایی بنا خواهد شد و چرا تا کنون ایجاد نشده
از طریق فرم زیر نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را برای ما ارسال نمائید.
ساعت و تاریخ : 12:10- 1399/1/12
نام :
پست الکترونیکی :
صفحه شخصی :
توضیحات :
 
آیا شما با حذف کلمات شرقی و غربی ازکلمه الموت شرقی و الموت غربی موافق هستید؟

نام کاربری :

کلمه عبور :

:: عضویت در باشگاه هواداران


مشاهده تصاوير ارسالي کاربران(گالري تصاوير)

ضرب المثل هاي الموتي

روستاهاي الموت

گويشهاي الموتي

ارسال نظرات

 
       

:: برگ نخست      :: درباره الموت      :: اخبار  الموت      :: وب گردی     :: گردشگری      :: ارتباط با ما

     

تمامــی حقـــوق این وب سایــت متعلــق اســت بــه سایت الموت من و برای این گروه محفوظ است


طراحی سایت توسط پارس فناوران